U svibnju i lipnju u sklopu projekta Starimo zajedno II, u prostorijama Udruge žena Izvor i Domu kulture Kneževi Vinogradi, održane su radionice na temu zdravlja.

Subotnja predavnja su održale studentice medicine i članice udruge CroMSCI iz Osijeka, Mia Sunković, Lara Paić i Marija Magdalena Purgar.
Cilj ovih predavanja bio je pružiti starijoj populaciji relevantne i praktične informacije o zdravlju, prevenciji bolesti te unapređenju kvalitete života. Savjetovati korisnike kako prevenirati zdravstvene komplikacije i osnažiti ih za aktivniji pristup vlastitom zdravlju.
Teme su pažljivo odabrane kako bi odgovarale interesima i potrebama u trećoj životnoj dobi.
Među temama našle su se:
- Zdrava prehrana,
- Kosti i mišići,
- Srčani vs. moždani udar.
Kroz interaktivne prezentacije i razgovor, predavačice su pružile korisne savjete te odgovarale na brojna pitanja sudionika.
Prehrana u zlatnim godinama: Ključ dobrog zdravlja i kvalitete života
Mia Sunković detaljno je obradila temu prehrane. Objasnila je koliko prehranom možemo utjecati na razinu glukoze, mišićnu masu i gustoću kostiju. Kada se govori o prehrani, ne mogu se zaobići ni teme pretilosti, ali i pothranjenosti.
Tijekom radionice održan je kviz u kojem su sudionici procjenjivali koliko kalorija ima određena hrana. Mnogi su se iznenadili rezultatima. Ova aktivnost im je pomogla da osvijeste važnost pravilnog odabira hrane i bolje upravljanje kalorijskim unosom.
Podijeljeni su i jelovnici kako dobili ideju što kuhati i pravilno kombinirati namirnice.

Kosti i mišići traže pažnju
Predavanje Lare Paić bilo je interaktivnog karakera i fokusirano na važnost kostiju i mišića. Sudionicima je predstavljeno 15 tvrdnji na tu temu, a zadatak je bio odgovoriti da li su tvrdnje istinite ili se radi o mitu. Mnogi su saznali nove informacije, ali i ispravili neke zablude.
Pojasnila je koliko utjecaja na mišićno-koštani sustav imaju vježbe, aktivnost, hidratacija i suplementi. Srušeni su i neki mitovi o osteoporozi koji su česti u našem društvu. Potaknuta su i razmišljanja o tome kako svakodnevne navike utječu na naše zdravlje.
Aktivnim sudjelovanjem, sudionici su potaknuti da razgovaraju o svojim iskustvima i navikama. Kroz razgovor i zajedničko druženje korisnici su dobili motivaciju za promjene koje vode zdravijem i kvalitetnijem životu.
Srce i mozak na prvom mjestu
U uvodnom dijelu predavanja koje je održala Marija Magdalena Purgar, sudionici su najprije razmijenili svoja iskustva sa srčanim/moždanim udarom.
Poseban naglasak je stavljen na važnost brze reakcije i prepoznavanja simptoma. Najviše se govorilo o prevenciji, rehabilitaciji i postupanju u hitnim situacijama. Sudionici su bez osjećaja nelagode mogli postavljati pitanja i dobiti savjete kako smanjiti rizik od udara. Nakon predavanja imali su mogućnost besplatnog mjerenja glukoze u krvi te krvnog tlaka.


Edukacija o zdravlju ne smije prestati s godinama – naprotiv, u trećoj životnoj dobi ona postaje ključna. Ovakva inicijativa povezuje zdravstvene djelatnike sa starijim članovima zajednice, ne samo kroz znanje već i kroz ljudski odnos i razumijevanje.
L.I.B.