HomePravo na inkluzivni dodatakVijestiPravo na inkluzivni dodatak

Pravo na inkluzivni dodatak


Hrvatski Sabor je u prosincu 2023. godine donio Zakon o inkluzivnom dodatku koji je na snagu stupio 1. siječnja 2024. godine. Svrha novonastalog Zakona je aktivno promicanje i zaštita prava osoba s invaliditetom.


Naime, do stupanja na snagu navedenog Zakona, osobe s invaliditetom imale su mogućnost ostvarivati pravo na osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za djecu u uvećanom iznosu i pravo na novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom. Navedena prava bila su objedinjena trima različitim zakonima: Zakonom o socijalnoj skrbi, Zakonom o doplatku za djecu i Zakonom o tržištu rada. Novim Zakonom, navedena prava se objedinjuju i postaju pravo na inkluzivni dodatak.


Inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobama s invaliditetom, a u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprječavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima.


Koji su uvjeti za priznavanje inkluzivnog dodatka?


Inkluzivni dodatak se dodjeljuje u pet razina potpore, a kojoj razini potpore osoba pripada ovisi o oštećenju njenih funkcionalnih sposobnosti. O razini potpore ovise i iznosi novčane naknade koju će osoba ostvarivati.


Potpore za utvrđivanje inkluzivnog dodatka su:

  • – 600% osnovice za prvu razinu potpore
  • – 400% osnovice za drugu razinu potpore
  • – 360% osnovice za treću razinu potpore
  • – 135% osnovice za četvrtu razinu potpore
  • – 115% osnovice za petu razinu potpore


Osnovica za izračun iznosi 120,00 eura, što znači da ako osoba ostvaruje pravo na četvrtu razinu potpore, njegova naknada inkluzivnog dodatka iznosit će 480,00 eura mjesečno.

Kome se priznaje pravo na inkluzivni dodatak?


Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu 1., 2. i 3 razine se priznaje:

  • odrasloj osobi s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojoj je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom
  • djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojem je utvrđen drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.


Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu 4. i 5. razine se priznaje:

  • odrasloj osobi i djetetu s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojima je utvrđen drugi ili treći stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja bez obzira na status osobe s invaliditetom.

Kome se ne priznaje pravo na inkluzivni dodatak?


Pravo na inkluzivni dodatak se ne priznaje osobi:

  • kojoj je priznata usluga smještaja ili organiziranog stanovanja sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima
  • koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima
  • koja doplatak za pomoć i njegu ostvaruje prema posebnim propisima, osim korisnika koji su pravo na pomoć i njegu ostvarili prema propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju koji su važili do 31. prosinca 1998. godine


Pravo na inkluzivni dodatak za 4. i 5. razinu potpore se ne priznaje osobi:

  • koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima
  • koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti
  • kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje, sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima.


Također, ukoliko se korisnik prava na inkluzivni dodatak nalazi na izdržavanju kazne zatvore, u zdravstvenoj ustanovi te boravku u inozemstvu u neprekidnom trajanju duljem od šest mjeseci pravo na inkluzivni dodatak
miruje.


Koji je postupak za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak?


Za ostvarivanje navedenog prava potrebno je podnijeti zahtjev s pripadajućom dokumentacijom nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Hrvatski zavod za socijalni rad predmet šalje Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom koji utvrđuje stupanj invaliditeta osobe i donosi nalaz i mišljenje. Hrvatski zavod za socijalni rad na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom utvrđuje razinu potpore te donosi rješenje. Zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak za odraslu osobu može se pronaći na web stranici Hrvatskog zavoda za socijalni rad:https://socskrb.hr/obrasci/ .


Što s osobama koje su ostvarivala prijašnja prava?


Svim korisnicima prava na doplatak za pomoć i njegu i osobnu invalidninu koji su ostvarivali navedena prava temeljem Zakona o socijalnoj skrbi, a koji su bili korisnici navedenih prava na dan 31. prosinca 2023. godine, postupak utvrđivanja ispunjavanja uvjeta za priznavanje prava na inkluzivni dodatak će provesti Hrvatski zavod za socijalni rad po službenoj dužnosti, što znači da osobe ne moraju podnositi zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak.

Izvori